díky za náwštěwu!!!!=)

barvy koní

31. března 2007 v 19:12 | lauriii
Povšimněte si, jak mají koně různě zbarvenou srst! Leckteré zbarvení se dá jen s těží pojmenovat. Naštěstí existují kategorie, do kterých se různorodá zbarvení dají zařadit.
V Německu se u koní rozlišuje tkz. krycí srst a ochranná srst. Krycí srst tvořý po celém těle koně základní barvu. K tkz. cohranné srsti hříva ocas (čili žíně) a také rousy a hmatové chlupy kolem očí a na hubě.
základní barvy
Podle zbarvení srsti zozlišujeme tyto základní barvy: ryzák, hnědák, vraník a bělouš.
ryzák:
Ryzák má rezavou barvu srsti ( barevná škála od světle červené do sytě tmavorudé, někdy až dočerna). Ocas i hříva jsou zbarvené stejně nebo jsou světlejší, nesmějí však obsahovat žádné černé chlupy. Oči, kůže i kopyta mají tmavou barvu. Rozlišujeme světlého ryzáka, ryzáka a tmaváho ryzáka.
hnědák:
Plnokrevný plemeník Beckett
Srst hnědáka je hnědá, ocas, hříva a často také nohy jsou černé. Oči, kůži a kopyta mají tito koně tmavé - s vyjímkou případu, kdy má kůň odznaky. Rozlišujeme světlého hnědáka, hnědáka. tmavého hnědáka a černého hnědáka.
vraník:
Vraníci jsou relativně vzácní Jejich srst i žíně jsou černé. Oči, kopyta a kůže mají také tmavou barvu. Existují i uhloví vraníci (jejich černá srst má modravý nadehch) a vraníci, jejichýž srst je v létě černá a v zimě nahnědlá (dříve se jim říkalo letní vraníci).
bělouš:
Bělouši se vždycky rodí s tmavou srstí a postupně vybělují. S každou výměnou srsti vystupuje pravá barva bělouše zřetelněji. Rozlišujeme četné barevné nuance od červeného bělouše po černého bělouše.
další barvy
Existují koně, jejichž srst má zbarvení podobné jedné ze základních barev, ale jejich ocas a hříva jsou zbarveny jinak. K těm patří isabely (palomino), plaváci a myšáci.
plavák
Na obrázku je tipický světlý hnědák - zřetelně můžeme rozeznat odlišné zbarvení ve srovnání s koňmi nahoře! Plaváci mívají často černý hřbetní pruh.
strakoš
Názvem strakoš označujeme koně, kteří na sobě mají spojité barevné skrvny různé velikosti. Větší bílé oblasti srsti na nepigmentované kůži se střídají s tmavými partiemi na kůži, která je pigmentovaná. Rozlišujeme strakoš skewbald - bílá srst se skvrnami jiné barvy a strakoš piebald- nepravidelné černé a bílé skvrny.
skewbald:
piebald
srst smíšeného zbarvení
Tito koně mají srst, v íž jsou smíchány dvě nabo tři různé barvy. Také hříva a ocas jsou často dvoubarevné.
dvoubarevná srst
Do této skupiny patří např. grošovaný bělouš (grošák) a červený běloš.
grošovaný bělouš (grošák)
Grošák je jedna z mnoha možných variant vybělujících běloušů. Má menší nebo větší okrouhlené skvrny na šedém podkladě.
červený bělouš
Červený bělouš má rezavou a bílou srst, navzájem dokonale smíšenou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 xgfh xgfh | 8. května 2007 v 13:43 | Reagovat

gdxj

2 lauriii lauriii | 10. května 2007 v 6:31 | Reagovat

??? Jinaq w klidku ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama